Kas oled teadlik nendest lihtsatest sammudest, mis aitavad väetamise täpsemaks muuta? >>
Kui palju raha lendab tuulde, kui väetisekülvik ei ole korralikult kalibreeritud? Yara simulatsioonide ja põldkatsete tulemused ütlevad, et saak paraneb keskmiselt 3% kui võrrelda 10%-list variatsioonikoefitsienti 34%-lise variatsioonikoefitsiendiga. Optimaalne variatsioonikoefitsient on vahemikus -10%...+10%, ehk kui taimed on 10% piires saanud paiguti vähem või rohkem väetist, siis see juba mõjutab saaki ja selle kvaliteeti, kuid mitte veel sellisel määral, kui suuremad variatsioonikoefitsiendid.
Yara peaagronoom Euroopas, Miles Harriman, selgitab: "Parema väetise külviühtlikkuse saavutamine võib tuua 20-100 lisaeurot hektari kohta ainuüksi saagikuse paranemise kaudu, sõltuvalt põllu tundlikkusest lämmastiku suhtes".
"Väetise kasutamine vales kohas ja valel ajal ei tähenda ainult füüsiliselt raisatud väetise kogust, vaid sa riskid ka tagajärgedega saagis - ebaühtlane valmimine, aeglane koristus, suurenenud lamandumise risk ja ebaühtalne proteiinisisaldus," ütleb Yara UK agronoom Natalie Wood.
Külviühtlikkuse paika reguleerimine võib osutuda sinu kõige väärtuslikumalt kulutatud ajaks kogu taimekasvuperioodi jooksul.
Lämmastik on taimede jaoks üks olulisematest toitainetest, kuna see aitab neil kasvada. Kuid ole ettevaatlik: ebaühtlase laotamise tulemusel on mõnes kohas lämmastikku liiga palju ja teises kohas liiga vähe. Liigne lämmastik võib kasvatada pikad ja peenikesed kõrred, mis ei suuda end püsti hoida, tekib lamandumine. Lamandunud taimi on raskem koristada ja viib saagikaotuseni. Ebaühtlane lämmastiku jaotumine tekitab ka ebaühtlast valmimist. Kokkuvõtvalt, mittevajalik ja kulukas, mida on parem vältida.
Triibud ja lamandumine on kaks ebaühtlase väetisekülvi tagajärge, mida on lihtne märgata. Kuid põllul on neid tagajärgi rohkem ning need avalduvad alles pärast saagikoristust. Üks, mida sa kindlasti soovid vältida, on saagi ebaühtlane proteiinitase. Selline kõikuv proteiinitase võib viia kogu saagi keskmise proteiinitaseme alla, mis omakorda võib mõjutada vastava kategooria kvaliteedinõuetele vastavust. Nagu öeldakse, "tilk tõrva meepotis, rikub terve meepoti". Jällegi, üks ebavajalik ja kulukas asi, mida sa ei soovi kogeda.
Kas oled teadlik nendest lihtsatest sammudest, mis aitavad väetamise täpsemaks muuta? >>
"Meie alustasime 36 m tehnoraja kasutamist taimekaitsepritsiga - töökäike põllul vähem. Tööd saavad kiiremini tehtud, kuna neid tehakse 36 m tehnorajas 40 ha/h. Võrdluseks, 24 m tehnoraja tootlikkus on 26 ha/h. Tööjõudu saab kasutada vähem, masinakulu on samuti madalam. Väetamisest lähtuvalt on oluline töid teha kiiresti ja õiges kasvufaasis."
Need lood näitavad sulle miks ja kuidas õige väetise valimine ja toitainete ühtlane jaotamine end ära tasub. Siin on meie nõuanded, kuidas kaitsta oma investeeringuid ja samal ajal ka keskkonda:
Väetise täpseks külvamiseks on oluline kasutada kvaliteetset väetist. Kõik Yara väetised on kvaliteetsed ning laotuvad õigesti seadistatud külvikuga ühtlaselt. Siinkohal toome välja mõned populaarsemad tooted kasutajate seas.
Savimäe tn 7, Vahi alevik
60534 Tartu
Tel: +372 6602 810
info@linasagro.ee
Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised
Tähe 13,
71020 Viljandi
Tel: +372 435 4333
info@scandagra.ee
Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised
Turu 34 (II korrus),
50104 Tartu
Tel. +372 5595 5755
kevili@kevili.ee
Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised
Rukki tee 8, Lehmja küla
Rae vald, 75306 Harjumaa
Tel. +372 606 2260
Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised